لزوم تخصیص ارز دولتی برای واردات قطعات واگن‌های مسافری

بازگشت به نوشته‌ها

لزوم تخصیص ارز دولتی برای واردات قطعات واگن‌های مسافری

سیستم حمل و نقل ریلی در حالت عادی نه فقط از ارز دولتی بلکه باید یارانه نیز دریافت کند و این موضوع در همه دنیا امری متداول است . با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری به صورت ارزی باید تأمین شود ، میزان تأثیر نرخ ارز بیشتر هویدا می‌شود .

به نقل از پرتال حمل و نقل ، هزینه‌های تامین قطعات واگن‌های مسافری از خارج با ارز بازار ثانویه موجب زیان هنگفت و غیر قابل جبرانی به صنعت ریلی می‌شود .

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا با بیان این مطلب افزود : تداوم روند فعالیت این شرکت در زمینه ارائه خدمات مسافری ایمن و متناسب با سطح درآمد آحاد جامعه ، نیازمند تامین قطعات مورد نیاز به منظور تعمیر و نگه‌داری واگن‌های مسافری اعم از ترن‌ست ، ریل باس و … با نرخ مناسب می‌باشد .

محمد رجبی تأکید کرد : اگر هزینه‌های تامین اقلام از خارج با ارز بازار ثانویه انجام شود عملا زیان هنگفت و غیر قابل جبرانی به صنعت ریلی وارد خواهد شد که در این صورت باید قیمت بلیت‌ قطارهای مسافری مانند هواپیما آزاد شود .

مدیرعامل شرکت رجا از دولت و مسئولان بانک مرکزی درخواست کرد : با توجه به اهمیت موضوع و در راستای تداوم خدمت رسانی ، برای قطعاتی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند ، لازم است برای واردات آن ها ارز دولتی تخصیص یابد . سیستم حمل و نقل ریلی در حالت عادی نه فقط از ارز دولتی بلکه باید یارانه نیز دریافت کند و این موضوع در همه دنیا امری متداول است . با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری به صورت ارزی باید تأمین شود ، میزان تأثیر نرخ ارز بیشتر هویدا می‌شود .

مدیرعامل رجا همچنین افزود : از آن جا که کالاهای مورد درخواست این شرکت آماده نبوده و دارای دوره ساخت می‌باشند ، لذا اعتبار زمانی ارز تخصیص یافته باید متناسب با دوره ساخت کالا در نظر گرفته شده و امکان تمدید با نرخ دولتی را داشته باشد . عدم تأمین ارز دولتی بابت قطعات فنی واگن‌ها می‌تواند منجر به توقف تعدادی از واگن‌های مسافری شود .

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا با اعلام این که این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت مسافری ریلی ایران سهم حدود ۶۰ درصدی از ناوگان و جابه‌جایی مسافر را داراست ، گفت : در هر صورت تأمین ارز دولتی برای خرید قطعات فنی واگن‌ها اولویت بسیار بالاتری نسبت به پرداخت ارز دولتی برای خودرو سازها و یا وارد کنندگان تلفن همراه دارد و ما مفتخریم که طی سالیان گذشته نقش مهمی در جابه‌جایی مسافرین عمدتاً کم درآمد و اقشار متوسط جامعه همچنین زائرین حرم مطهر ثامن الائمه را ایفا کردیم .‎

لینک کوتاه خبر: https://rtcguild.ir/3050-21

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها