پروژه «دروازه جهانی» (Global Gateway) اتحادیه اروپا جایگزینی «ارزش محور» برای ابتکار کمربند و راه چین

بازگشت به نوشته‌ها

پروژه «دروازه جهانی» (Global Gateway) اتحادیه اروپا جایگزینی «ارزش محور» برای ابتکار کمربند و راه چین

کمیسیون اروپا از برنامه سرمایه‌ گذاری بین‌ المللی «گلوبال گیت وی» خود که هدف آن ارائه جایگزینی «ارزش محور» به کشورهای سراسر جهان برای ابتکار کمربند و راه چین است برای زمانی که کشورها تصمیم می‌ گیرند چگونه نیازهای توسعه زیرساخت خود را برای این طرح برآورده کنند رونمایی کرده است. هدف این طرح فراهم نمودن 300 میلیارد دلار از 2021 تا 2027 است.

این حمایت پروژه‌ های پایدار و با کیفیت بالا را در حوزه‎های زیر هدف قرار می‌ دهد:

 • شبکه دیجیتال و زیرساخت
 • آب و هوا و انرژی پاک
 • زیرساخت حمل و نقل
 • سلامت
 • آموزش و پژوهش

هدف سرمایه‌گذاری‌ های زیرساخت‌ های حمل‌ و نقل؛ ایجاد راه‌ آهن، جاده‌ ها، بنادر، فرودگاه‌ ها، شبکه‌ های لجستیک چندوجهی و گذرگاه‌ های مرزی «پایدار، هوشمند، انعطاف‌پذیر، فراگیر و ایمن»، تقویت توسعه پایدار، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای، متنوع‌ سازی زنجیره‌ های تامین و ساخت و ساز در اروپا در قالب یک هاب حمل و نقل جهانی خواهد بود.

اتحادیه اروپا با گسترش شبکه حمل و نقل فرا اروپایی خود به بالکان غربی، ترکیه و منطقه مشارکتی شرق، فعالانه با شرکای خود در زمینه پذیرش شبکه حمل و نقل ترانس مدیترانه در همسایگی جنوبی تعامل خواهد داشت و تقویت ارتباطات با کشورهای همسایه از طریق کریدورهای استراتژیک در جنوب صحرای آفریقا و آسیای مرکزی، تقویت محیط رگولاتوری و ارتقای استانداردهای اتحادیه اروپا و بین المللی را بهبود خواهد داد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، با اعلام پروژه گلوبال گیت‌ وی در اول دسامبر گفت که گزینه‌ های کنونی کشورها برای سرمایه‌گذاری «اغلب با جزییات کوچک زیادی همراه است که پیامدهای بزرگی را به همراه دارد، چه از نظر مالی، چه از نظر سیاسی یا اجتماعی». در مقابل گلوبال گیت‌ وی رویکردی «ارزش‌ محور» خواهد داشت و یک «برند قابل اعتماد» برای حکمرانی خوب خواهد بود و نشان می‌ دهد که چگونه ارزش‌ های دموکراتیک می‌ تواند اطمینان و شفافیت را برای سرمایه‌ گذاران، پایداری را برای شرکا و منافع بلند مدت را برای مردم جهان فراهم کند.

اصول کلیدی موارد زیر خواهد بود:

 • ارزش‌های دموکراتیک و استانداردهای قوی، با سرمایه‌گذاری‌ ها در راستای حاکمیت قانون، حقوق بشر و هنجارهای بین‌ المللی؛
 • حکمرانی خوب و شفافیت؛
 • مشارکت برابر، رفع نیازهای محلی و همچنین منافع استراتژیک اتحادیه اروپا؛
 • «سبز و پاک»، حمایت از گذار سبز و حرکت به سمت اقتصاد چرخشی؛
 • تمرکز بر امنیت، پروژه‌هایی که در برابر بلایای طبیعی یا غیرطبیعی، تهدیدات سایبری و ترکیبی ایمن و انعطاف‌پذیر هستند.
 • تسریع مشارکت بخش خصوصی در صنعت، دانش و ظرفیت سرمایه گذاری اروپا.

تامین مالی تحت شرایط «منصفانه و مطلوب» به منظور محدود کردن خطر انباشت بدهی ارائه می شود. پایبندی به حاکمیت قانون، تأمین عمومی، استانداردهای بالای حقوق انسانی، اجتماعی و کارگران، و احترام به قوانین بین المللی و مالکیت معنوی در این پروژه وجود خواهد داشت.

گلوبال گیت وی از طریق رویکرد «تیم اروپا»اجرا خواهد شد که بودجه اتحادیه اروپا، کشورهای عضو و موسسات مالی و توسعه از جمله بانک سرمایه گذاری اروپا و بانک اروپایی بازسازی و توسعه را گرد هم می آورد. این سازمان فعالانه به دنبال بسیج منابع مالی و تخصص بخش خصوصی و حمایت از دسترسی به منابع مالی پایدار است.

اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان ایجاد یک تسهیلات اعتباری صادراتی اروپایی است تا زمینه بازی برابرتری را برای کسب و کارهای اتحادیه اروپا در بازارهای کشورهای ثالث در جایی که آنها باید با رقبای خارجی تحت حمایت دولت رقابت کنند، فراهم کند.

فون در لاین توضیح داد: «دنیای ما به مردم، اقتصادها و کشورها بستگی دارد که به یکدیگر متصل هستند». «گلوبال گیت وی، استراتژی اروپا برای ارتباط بهتر با جهان است. ما از سرمایه‌ گذاری های هوشمند و پایدار در زیرساخت های با کیفیت، مطابق با ارزش ها و استانداردهای اتحادیه اروپا حمایت خواهیم کرد.»

عرفان قربانعلی، کارشناس حمل‌ونقل

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها