ايجاد رشته مهندسی راه‌آهن در دانشگاه شهيد چمران

بازگشت به نوشته‌ها

ايجاد رشته مهندسی راه‌آهن در دانشگاه شهيد چمران

سعید رسولی معاون برنامه ريزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن از امضا تفاهم‌نامه همكاری بين راه‌آهن و دانشگاه شهيد چمران اهواز خبر داد.

به نقل از روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید رسولی عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن با اعلام این خبر گفت: در راستای تقویت ارتباط بخش ریلی با دانشگاه‌ها و مراكز علمی، تحقیقاتی و آموزشی، تفاهم نامه همكاری بین راه‌آهن و دانشگاه شهید چمران اهواز امضا شد.

وی افزود: شركت راه‌آهن در نظر دارد با افزایش تعامل با تمامی دانشگاه‌ها و مراكز علمی-تحقیقاتی كشور، از همه ظرفیت های علمی-پژوهشی كشور برای توسعه راه‌آهن استفاده كند.

رسولی خاطرنشان كرد: در این راستا مكاتباتی با روسای دانشگاه‌های سراسر كشور انجام شده و با اعلام طرح‌های اولویت‌دار خود از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم طرح‌های علمی-پژوهشی خود را با مشاركت راه‌آهن انجام دهند.

عضو هیات مدیره راه‌آهن ادامه داد: در ماه گذشته نشستی با رئیس و مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه‌های شهید چمران اهواز صورت گرفت كه نتیجه آن، امضا تفاهم‌نامه بین راه‌آهن و دانشگاه شهید چمران اهواز در روز جاری بود.

رسولی تصریح كرد: با هدف انجام مطالعات موضوع محور با دانشگاه، محورهای مهمی برای همكاری از جمله استراتژی‌های بازاریابی، مدیریت دانش، پایدارسازی خط، روش‌های جدید جوش، مطالعات حمل‌ونقل حومه‌ای، پیشگیری از رشد ترك ریل، و سیستم‌های هشدار و كاندیشن مونیتورینگ در این تفاهم نامه تعیین شد.

به گفته رسولی ایجاد رشته مهندسی راه‌آهن در دانشگاه شهید چمران طبق ضوابط وزارت علوم، معرفی سالیانه ۱۰ نفر از دانشجویان كارشناسی دانشگاه جهت گذارندن دوره كارآموزی در اداره كل راه‌آهن جنوب، حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تكمیلی، امكان عضویت كاركنان راه‌آهن در كتابخانه مركزی و دانشكده‌های این دانشگاه برای استفاده از كتب و انتشار مقالات علمی حاصل از نتایج پروژه‌های تحقیقاتی مشترك به نام راه‌آهن و دانشگاه،از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

وی افزود: هماهنگی برای انجام تست‌های میدانی طرح‌های تحقیقاتی ریلی، امكان استفاده دانشجویان و اساتید دانشگاه از آرشیو فنی و تخصصی راه‌آهن، همكاری برای تجهیز آزمایشگاه‌های مربوط به رشته مهندسی راه‌آهن در دانشگاه، فراهم آوردن امكان بازدیدهای علمی محققین و دانشجویان دانشگاه از راه‌آهن از دیگر مفاد تفاهم نامه همكاری بین راه‌آهن و دانشگاه شهید چمران اهواز است.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل ابراز امیدواری كرد كه با افزایش ارتباط و همكاری بین راه‌آهن و دیگر دانشگاه‌ها در سایر استان‌ها و استفاده از ظرفیت و توانمندی محققین و اساتید رشته‌های مختلف تمامی شهرهای كشور، در جهت توسعه هر چه بیشتر صنعت حمل‌ونقل ریلی گام برداریم.

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها