اعطای تخفیف حمل کالای صادراتی ایران به قزاقستان

بازگشت به نوشته‌ها

اعطای تخفیف حمل کالای صادراتی ایران به قزاقستان

عصر روز گذشته یک گام مثبت دیگر در جهت افزایش همکاری‌های ریلی ایران و آسیای میانه برداشته شد و در جلسه دو جانبه راه‌آهن ایران و قزاقستان، تفاهم‌نامه همکاری دو کشور در خصوص جذب بار و کاهش تعرفه‌های ریلی به امضا رسید.

ایران و کشورهای منطقه در چند سال اخیر در صدد هستند با توسعه کریدور ریلی شرق دریای خزر ترانزیت کالا بین کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکمنستان، قزاقستان، چین و روسیه و دسترسی آن‌ها به آب‌های آزاد از طریق بندر چابهار تسهیل شود. از جمله این همکاری‌ها می‌توان به روابط ایران و قزاقستان در سال‌های اخیر در صنعت راه‌آهن که توسعه قابل توجهی داشته اشاره کرد.

آذرماه سال 93 بود که نور سلطان نظر بایف، رئیس‌جمهور قزاقستان در مراسم افتتاح خط راه‌آهن ایران- ترکمنستان- قزاقستان گفت: افتتاح این پروژه سه کشور را به هم متصل می‌کند و زمینه‌های توسعه اقتصادی سه کشور را فراهم می‌کند.

وی همچنین از رئیس‌جمهوری ایران در خصوص اتمام ساخت این پروژه تشکر و ابراز امیدواری کرد در آینده سهم کشورهای ایران و قزاقستان از بازارهای جهانی به خصوص در آسیا افزایش پیدا کند.

تیرماه امسال نیز حسین عاشوری، با اشاره به این که سایر کشورها از جمله چین و ترکمنستان نیز می‌توانند از کریدور ریلی برقرار شده بین ایران و قزاقستان استفاده کنند، گفت: قزاقستان دارای زیرساخت‌های مناسب ریلی است و در آینده نزدیک همکاری‌های ریلی بین تهران و آستانه افزایش خواهد یافت.

وی با تشریح کمک‌های قزاقستان و نقش این کشور در توسعه زیرساخت‌های راه‌آهن ایران بعد از راه‌اندازی کامل راه‌آهن چین-ایران، گفت: درآمد قزاقستان بعد از بهره‌برداری از این خط آهن چندین برابر خواهد شد که به‌ سهم خود فعالیت سودمندی در این زمینه محسوب می‌شود.

عاشوری اضافه کرد: خط آهن جدید بین دو کشور باعث افزایش ظرفیت انتقال گندم قزاقستان به ایران خواهد شد که در حال حاضر سالیانه بیش از 10 میلیون تن است.

محقق شدن همکاری‌های بیشتر ریلی بین ایران و قزاقستان
در همین خصوص عصر روز گذشته طی دیدار نمایندگان راه‌آهن ایران و قزاقستان، تفاهم‌نامه همکاری دو کشور در خصوص جذب بار و اعطای تخفیف جهت حمل کالای بیشتر صادراتی و ترانزیتی امضا شد.

ابراهیم محمدی، معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن دراین‌باره اعلام کرد: در این تفاهم‌نامه مقرر شد به‌منظور جذب جریان بار بیشتر به محور ریلی قزاقستان – ترکمنستان – ایران در مسیر اوزن – بالاشاک – سرختیاکا – آکیایلا – اینچه برون/سرخس، نرخ‌های تعرفه‌ای برای مسیرهای باردار برای دوره زمانی اول مارس ۲۰۱۷ تا پایان سال، تخفیفات ویژه ارائه شود.

وی یادآور شد؛ در این تفاهم‌نامه مقرر شد راه‌آهن قزاقستان در خصوص اعطای تخفیف جهت حمل کالای صادراتی ایران به قزاقستان و همچنین تخفیف کامل به کالاهای ترانزیت عبور از قزاقستان به کشورهای CIS باید همکار و تعامل لازم را داشته باشد.

تفاهم‌نامه فوق به امضای ابراهیم محمدی معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن ایران و آرمان سلطانوف معاون توسعه راه‌آهن قزاقستان رسید.

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها