اختصاص یک درصد از فروش نفت و گاز به توسعه حمل‌ونقل ریلی

بازگشت به نوشته‌ها

اختصاص یک درصد از فروش نفت و گاز به توسعه حمل‌ونقل ریلی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از تصویب تشکیل شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه شهری که اتفاقی مهم در صنعت حمل‌ونقل ریلی به شمار می‌رود در قانونی دیگر دولت را موظف کردند در طول برنامه ششم توسعه برای تکمیل حمل‌ونقل ریلی علاوه بر استفاده از فاینانس، یک درصد از منابع فروش نفت و گاز به وزارت راه و شهرسازی اختصاص دهد.

نمایندگان مجلس در جلسه نوبت سوم مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، با ۱۸۰ رأی موافق، ۴ رأی مخالف، ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر، ماده ۶۹ را مصوب کردند.

بر اساس بند الف ماده ۶۹، دولت مکلف شد به‌منظور تکمیل و اجرای پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی، دوخطه کردن مسیرها و احداث خطوط برقی و سریع‌السیر علاوه بر استفاده از تأمین مالی خارجی (فاینانس) و مشارکت‌های دولتی – خصوصی، علاوه بر رشد و افزایش اعتبارات این حوزه سالانه یک درصد (۱%) منابع حاصل از فروش نفت و گاز سهم دولت را در قالب بودجه سنواتی به وزارت راه و شهرسازی اختصاص دهد تا طرح‌های حمل‌ونقل ریلی با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته اجرا شود.

در بند ب این ماده نیز تصریح‌شده است که با توجه به قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۸/۹/۱۳۸۶ به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تا در طول قانون برنامه ششم سهم حمل‌ونقل ریلی بار حداقل به سی‌درصد (۳۰%) و سهم حمل مسافر حداقل به بیست درصد (۲۰%) برسد.

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها