قائم مقام راه آهن: سفرهای برون شهری با قطار، اولویت مردم نیست

بازگشت به نوشته‌ها

قائم مقام راه آهن: سفرهای برون شهری با قطار، اولویت مردم نیست

تهران- ایرنا- قائم مقام مدیر عامل راه آهن کشور گفت: باوجود آنکه رشد جابجایی مسافر در سال جاری نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش یافته اما در سفرهای برون شهری، قطار اولویت مردم نیست و استفاده از خودروهای شخصی بسیار مورد توجه است.

به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «احمد خدایی» روز دوشنبه در نخستین گردهمایی «ایده های نوین در بخش حمل و نقل ریلی مسافری’ افزود: هم اکنون سهم حمل ونقل ریلی از جابجایی مسافر در کشور حدود هشت درصد است و رسیدن به سهم 20 درصدی، نیازمند عزم ملی و تلاش های مضاعف همه دست اندرکاران است.
قائم مقام مدیرعامل راه آهن ادامه داد: برای رسیدن به سهم 20 درصدی جابجایی مسافر توسط شبکه حمل ونقل ریلی در کشور در پایان برنامه ششم توسعه کار سخت و دشواری در پیش رو داریم.
وی با بیان اینکه در طول سه سال گذشته برای توسعه شبکه ریلی کشور بسیاری از پروژه ها آماده بهره برداری شده، گفت: افزایش ناوگان ریلی، حضور بخش خصوصی در حوزه ریلی، ارتقای خدمات کیفی، کاهش زمان ایستایی مسافران در ایستگاه های قطار از مهمترین برنامه های راه آهن در افزایش سهم ریلی در جابجایی مسافر است.
در ادامه این گردهمایی، دبیر انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل ریلی نیز اظهار کرد: در 12 سال گذشته نه تنها جابجایی مسافر با شبکه ریلی افزاشی نداشته، بلکه در برخی سال ها روند نزولی نیز داشته است.
مجید بابایی افزود: در سال های اخیز شاهد بهبود وضع شبکه ریلی کشور بودیم اما باز هم تحول اساسی در بخش مسافری مشاهده نمی شود؛ زیرا بخش خصوصی رغبت کمتری برای حضور در این بخش دارد.
دبیر انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل ریلی ادامه داد: در دهه 50 کشور های پیشرو متوجه شدند که حمل ونقل در آینده به توسعه زیرساخت های ریلی وابسته است و باید در این زمینه گام های اساسی بردارند و امروز شاهد توسعه شبکه حمل ونقل ریلی در بسیاری از کشور های جهان به خصوص در اروپا هستیم.
بابایی اضافه کرد: هرچند، بخش مسافری ریلی سهم کمی در جابجایی مسافر در کشور دارد اما به واسطه مزیت ها و ظرفیت های موجود، بیشتر می تواند مورد توجه قرار گیرد و افزایش رقابت در این بخش و تسهیل تردد مردم با قطار می تواند در این زمینه بسیار تأثیرگذار باشد.
به گزارش ایرنا، با فراخوان عمومی در مجموع 288 ایده جدید در بخش حمل ونقل مسافری به دبیرخانه این انجمن ارسال شده که از میان آنها به انتخاب داوران 50 ایده به مرحله دوم راه یافتند و از بین آنها، 19 ایده برتر انتخاب و در نهایت، داوران با معرفی 5 ایده برتر موافقت کردند تا توسعه این بخش با سرعت بیشتری طی شود.

خبرنگار: ایرج منصوری

ناشر: علی پاینده

منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

لینک کوتاه: https://rtcguild.ir/?p=2385&preview=true

انتهای پیام 

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها