معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از اجرایی شدن قطعات راه‌آهن استان با تعیین تکلیف فنی و اجرایی پروژه خبر داد.

بازگشت به نوشته‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از اجرایی شدن قطعات راه‌آهن استان با تعیین تکلیف فنی و اجرایی پروژه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، خیر اله خادمی در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی استان چهارمحال و بختیاری با اعلام این مطلب گفت: اتصال استان به شبکه ریلی کشور که نیاز و مطالبه عمومی و به عنوان زیرساخت مهم صنعتی و اقتصادی مطرح است، از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و پس از سه سال فقط یک قطعه از آن به طول ۱۵ کیلومتر اجرا و به صورت نیمه تمام رها شده بود.
وی افزود: با رشد اعتبارات در سال گذشته و هم چنین موافقت نامه ای که با کمک رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اعتبار تکمیل این پروژه به مبلغ ۶۵۰۰ میلیارد ریال انجام شد؛ همه قطعات آن به مناقصه رفت و غیر از ایستگاه شهرکرد که پیمانکار آن تا یک ماه آینده مشخص می شود، بقیه قطعات سرتاسر مسیر از نظر فنی و اجرایی تعیین تکلیف و به صورت فعال در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پیشرفت فیزیکی راه‌آهن استان را ۲۲ درصد عنوان کرد و ادامه داد:

اگر روند اجرایی این پروژه به همین شکل پیش برود، امیدواریم در پایان دولت دوازدهم شاهد تکمیل و برخورداری مردم استان از این زیرساخت بسیار مهم باشیم.

وی پروژه اولویت دار دوم استان را محور شهرکرد – بروجن – لردگان خواند و گفت:

این پروژه در چهارمحال و بختیاری تعریف شده ولی عملا مسیر اتصال مرکز کشور به بنادر و بخصوص بندر امام خمینی است و تلاقی آن با ترافیک عبوری از شهرهای بروجن و لردگان ، حجم ترافیک ۷۰ درصدی را در این محور به وجود آورده است.

خادمی ۱۲۷ کیلومتر از کل ۱۶۵ کیلومتر مسیر را دارای ترافیک دانست و گفت:

از ۳۸ کیلومتر باقیمانده، ۱۴ کیلومتر آماده و در حال طی مراحل نهایی است و۱۴ کیلومتر دیگر هم تا پایان سال جاری تکمیل و زیر بار ترافیک می رود.

وی در خصوص ۱۰ کیلومتر باقیمانده نیز گفت:

پیمانکار این قطعه هم تا یک ماه آینده مشخص وعملیات تکمیل پروژه اجرایی می‌شود‌.

این قطعه دارای سه تونل و دو پل است که دو تونل آن حفاری شده و ۵۰ درصد حفاری تونل سوم به طول ۱۰۷۰ متر نیز صورت گرفته و تا پایان دولت با اتمام این قطعه، کل محور شهرکرد – بروجن – لردگان به بهره برداری خواهد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین تکمیل شاهراه مرکز کشور به خوزستان را نیازمند تکمیل ادامه مسیر از لردگان به سمت خوزستان دانست و افزود:

خوشبختانه بخشی از مسیر از طریق ماده ۵۶ و مشارکت بانکی در حال انجام مراحل قرارداد است و امیدواریم بحث مالی و اعتباری ادامه مسیر به سمت خوزستان هم در همین دولت تعیین وضعیت شود.

گفتنی است، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در سفر یک روزه به استان چهارمحال و بختیاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را همراهی می نمود.

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها