بندرخشک آپرین به عنوان پسکرانه بنادر و پایانه‌های مرزی در مرکز کشور

بازگشت به نوشته‌ها

بندرخشک آپرین به عنوان پسکرانه بنادر و پایانه‌های مرزی در مرکز کشور

در ابتدای سال جهش تولید و با امضای تفاهم‌نامه و به همت راه‌آهن و گمرک کشور پس از سال‌ها انتظار، تحقق بندرخشک آپرین به عنوان پسکرانه بنادر و پایانه‌های مرزی در مرکز کشور کلید خورد.

در اجرای بندهای ۲۴ و ۲۵ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه و در سال جهش تولید و به منظور تبادل اطلاعات الکترونیکی گمرکی در اسناد حمل‌ونقل ریلی و تسهیل ترخیص کالا در مبادی ریلی کشور تفاهم‌نامه همکاری‌های گمرکی بین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و گمرک در بندر آپرین به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در این تفاهم‌نامه دو طرف توافق کردند در زمینه استقرار گمرک در پایانه‌ها و مراکز لجستیک ریلی کشور و پیشبرد حمل‌ونقل چند وجهی در واردات، صادرات و ترانزیت کالا با یکدیگر همکاری کنند.

با امضای این تفاهم‌نامه راه‌آهن و گمرک در تأمین تجهیزات و ایجاد زیرساخت‌های گمرکی در مبادی ریلی کشور با اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح برابر با قوانین و مقررات همکاری خواهند کرد.
در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در سال جهش تولید طرفین موافقت کردند، کارگروهی را متشکل از نمایندگان تام‌الاختیار تشکیل تا در زمینه اجرایی و عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه با یکدیگر همکاری لازم را به عمل آورند.
این تفاهم‌نامه را سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مهدی میراشرفی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران روز ۲۵ فروردین ماه و در بندر خشک آپرین امضا کردند.
بندر خشک آپرین با بیش از ۷۰۰ هکتار زمین در ۲۰ کیلومتری تهران در منطقه اسلامشهر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مرکز مهم لجستیک کشور است و با فعالیت پایانه‌های حمل‌ونقل ترکیبی آن ترخیص کالاهای وارداتی به کشور تسهیل می‌شود.
کاهش چشمگیر مصرف سوخت، آلودگی هوا، حوادث و سوانح رانندگی و ترافیک جاده‌ای در اطراف کلان‌شهر تهران از بزرگ‌ترین مزیت‌های راه‌اندازی بندر خشک آپرین در این منطقه است.
این بندر محل تقاطع خطوط ریلی شمال – جنوب و شرق – غرب است و با آغاز فعالیت گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندر آپرین از این پس شاهد تسریع در ترخیص کالاهای اساسی خواهیم بود.
پیش‌بینی می‌شود با فعالیت این مرکز بزرگ لجستیک در اطراف کلانشهر تهران صاحبان کالاها از حمل کالاهای خود از بندر شهید رجایی و سایر بنادر جنوبی ایران به این بندر، بیش از پیش استقبال کنند.

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها